Ciao z Wenecji
Plac Św. Marka i Bazylika z odrobiną Acqua Alta ©Anna Domaradzka
Etymologia tego pozdrowienia bardzo was zaskoczy
Popularne i powszechnie znane na świecie pozdrowienie Ciao, wywodzi się z Wenecji. Sięga czasów, kiedy wenecjanie przywozili z Dalmacji nie tylko towary, ale też jeńców wojennych przeznaczonych do ciężkiej pracy. Mieszkańcy Dalmacji byli Słowianami (Slavi); często nazywano ich też Schiavi – niewolnikami, a sam teren Dalmacji nosił nazwę Slavonia lub Schiavonia. Stąd też wzięła się nazwa jednego z bardziej znanych weneckich nabrzeży, gdzie cumowały galery z towarami - Riva degli Schiavoni czyli Nabrzeże Słowian.
W tych czasach typową pierwotną formą pozdrowienia było wyrażenie Wasz podwładny, wywodzące się z formy dialektalnej S-ciao i S-ciavo. Było to pozdrowienie bardzo formalne i pełne respektu. Wypowiadane coraz szybciej, uległy skróceniu, stając się powszechnie znanym Ciao.
Dzisiaj, po hello to najczęściej używane pozdrowienie na świecie. Jest nieformalne, można go używać i na powitanie, i na pożegnanie, i do osoby starszej, i do dziecka.
To jeszcze nie wszystko! Może pamiętacie pozdrowienie Serwus? To praktycznie to samo! Serwus wywodzi się od sługi – servo. Sługa lub osoba niższa rangą pozdrawiała swojego pana wyrażeniem Vostro servo – Wasz sługa.
Najzabawniejsze jest to, że kiedy ktoś nas tak pozdrowi, to nie znaczy wcale, że czuje się naszym niewolnikiem i sługą.